Detaylı arama
Kullanıcı girişi
Kullanıcı adı:

Şifre:

Kullanıcı adımı ve şifremi hatırla?

» Şifremi unuttum
» Kayıt
Rasgele soru

Atlar nasıl ayakta uyuyabiliyorlar?
Atlar nasıl ayakta uyuyabiliyorlar?
Yorumlar: 0
Robert


Deniz suyu neden tuzludur?
Deniz suyu neden tuzludur?

Deniz suyu neden tuzludur?

Cevap: Yirminci yüzyılın başlarında bilim insanları bu konuyu çok basit bir şekilde açıklıyorlardı. Bu açıklamaya göre, her ne kadar nehirlerin suları tatlı ise de içlerinde bir miktar da erimiş mineral vardır. Yataklarındaki bu mineralleri ve içlerinde tuz bulunan kayaları erozyona uğratarak okyanuslara taşırlar. Bu mineraller içinde en çok olanı kimya dilinde sodyum klorür (NaCl) diye adlandırılan bildiğimiz sofra tuzudur ve bir daha karaya geri dönmez.

Bilim insanları bu teoriden yola çıkarak dünyanın yaşının da hesap edilebileceğine inanıyorlardı. Ancak nehirlerdeki tuz oranı ile okyanuslardaki tuz oranı mukayese edilerek yapılan hesaplamalarda dünyanın yaşı 300 milyon yıl çıktı. Dünyamız ise gerçekte 4,5 milyar küsur yaşındadır.

Ayrıca bu teoriye göre denizlerdeki tuzun her geçen yıl artması gerekir. Her ne kadar denizlerdeki tuz oranı bölgelere ve zamana göre değişiklik gösterse de içindeki belli başlı elementlerin yoğunluklarının yüz milyonlarca yıl hemen hemen aynı kaldıkları bilinmektedir. Öyleyse bu yüksek miktardaki tuz başlangıçta denizlere nereden gelmiştir? Bilim insanları da tam olarak bilemiyorlar ve emin değiller ama iyi bir tahminleri var.
Tuz iki çeşit atomdan yapılmıştır. Sodyum (Na) ve Klor (Cl). Bilim insanları Sodyum'un ilk teoride olduğu gibi nehirler yolu ile karalardan denizlere taşındığını, Klor'un ise dünya tarihinin ilk dönemlerinde, yer kabuğu ile yer merkezi arasında kalan katmanlardan, okyanusların diplerindeki çatlaklar ve volkanlar yolu ile denize karıştığını ve bu ikisinin birleşerek denizin tuzunu oluşturduklarını tahmin ediyorlar.
Ama hala niçin denizlerin gittikçe tuzlu olmadığının cevabını alabilmiş değiliz. Bilim insanları bunun açıklamasını da şöyle yapıyorlar: Tuz nehirler yolu ile denizlere ilave edilmektedir,ama aynı zamanda denizdeki diğer kimyasallarla birleşerek, okyanus tabanındaki kayalar tarafından emilerek veya deniz suyunun çözeltisinden ayrılıp çökelti haline gelerek bir şekilde deniz suyunun içinden eksilmektedir.
Yüz milyonlarca yıl, eksiltme ve ilave etme yolu ile deniz suyunun tuzluluk oranını hep aynı tutan bu müthiş ayar gerçekten çok etkileyici.


Tarih: 21.11.2006 15:26
Hit: 13321
Rating: 3.71 (17 Oylar)
Ekleyen: Robert


Gönderen: Yorum:
JaJawu's
Üye

Giriş tarihi: 10.03.2007
Yorumlar: 4
Yağmur

aslın da çok eskilere bakılınca deniz diye birşey yoktur denizler çukurlara dolan yamur sularıyla oluşur yamur suları birikir birikir demiz göl akarsular oluşur bu yüzden tuzludur
10.03.2007 05:48 Offline JaJawu's mavis_gogo_007 at hotmail.com
saltanatsuikast
Üye

Giriş tarihi: 15.04.2008
Yorumlar: 2
JaJawu's!!!

eee yağmur suları nereden oluşur? denizler olmadan yağmur da olmaz ki kardeşim..
15.04.2008 18:58 Offline saltanatsuikast
konya_42100
Üye

Giriş tarihi: 02.11.2008
Yorumlar: 4
çok baist

Dünya farklı türlerde taşlar kayaçlar vardir bu kayaçlarda farklı oranlarda baz,azit vardır .Suyun bi kayaçları çözundirmesi sonucu kayaçtaki mineraller suya aktarılır ve belirli bir seviyeden sonra su asitik oarı artır ki buda tuz olur.

göller e baktıgımız dada öyledir tüz gölu -van gölu-acı göl gibi
13.11.2008 09:23 Offline konya_42100 http://WWW.VATANPUSU.TR.CXÖnceki soru:
Cereyan kesilince telefonlar nasıl çalışıyor?  
 Sonraki soru:
Diyet kola suda nasıl yüzebiliyor?

 

   

RSS Feed: Deniz suyu neden tuzludur? (Yorumlar)